Úvod

     Patríte k milovníkom vody, alebo by ste do jazera či mora nevliezli ani za svet? Možno vaša averzia pramení aj z toho, že ste sa s vodou a plávaním zoznámili neskoro. Vodný živel je pre malé deti veľmi prirodzený a odborníci odporúčajú, začať chodiť plávať už s dojčatami. Má to nielen mnoho zdravotných výhod.

     Dojčenské plávanie nie je len výmyslom mamičiek, ktoré nevedia od dobroty doma obsedieť.  Lekári i psychológovia to mimoriadne odporúčajú. Pre dieťatko je voda prirodzeným prostredím,  v ktorom sa v prvých mesiacoch života dokáže pohybovať omnoho jednoduchšie než na suchej zemi.


Pokoj a otužovanie

     Deti zvyčajne vodu majú veľmi radi. Upokojuje ich, samozrejme, že musí mať tú správnu teplotu a pobyt vo vode nesmie byť stresujúci. Pravidelným kúpaním si dieťa vypestuje dobrú orientáciu a výborne si pocvičí. Plávanie je vynikajúcou alternatívou aj pri otužovaní.


Voda je prirodzená

     Deti si spočiatku zvykajú na vodu, teda vodu v inej forme ako ju poznali pred narodením v brušku mamičky. S týmto zvykaním možno začať pod vedením odborného lektora zhruba po štyroch mesiacoch od narodenia.


Pod dozorom

     Pobyt vo vode a plávanie je pre dieťatko veľmi prospešné. Napomáha pri psychomotorickom napredovaní a pomáha aj deťom s omeškaným vývojom. Vďaka plávaniu sa u dieťatka prirodzeným spôsobom môžu posilňovať rôzne svalové skupiny, ktoré by ste na „suchu“ posilňovali omnoho náročnejšími cvikmi, ktoré bábätko zvyčajne nerobí s radosťou. Plávanie však vždy musí prebiehať pod odborným dozorom špeciálne vyškoleného personálu.


Plávanie a potápanie

     V bazéne sa dieťatko neučí len plávať. Spoznáva aj zásady pohybu a správania sa pod vodou. Zadržiava dych a zároveň si trénuje orientáciu. Začať možno pomerne skoro, rodičia by však nemali mať príliš vysoké očakávania.


     To skutočné plávanie sa dieťatko začína učiť až po dôkladnom oboznámení s vodou, približne vo veku dva a pol, alebo troch rokov. Postupuje sa podľa presne vypracovanej metodiky a pravidelne.
 


O čom je teda detské plávanie?

     Predovšetkým o radosti z  aktívneho pohybu a hry vo vode, o plávaní v skupine iných mamičiek a oteckov s deťmi, a to všetko v prostredí vytvorenom a  prispôsobenom k spokojnosti malých „plavcov“.